Když někomu řeknu, že jsem vystudovaná knihovnice, následuje dost často otázka „A co se na takové škole učí?“. Takže jednou provždy; o čtení, nebo interpretování děl tohle studium není 🙂
Za tři roky školy jsme se například seznámili s různými oborovými databázemi (předmět elektronické informační zdroje), učili se, jakým způsobem řadit dokumenty v knihovně (předmět budování knihovnického fondu), nebo poslouchali, jak to v knihovně funguje v praxi (informační studia).
Nechyběla práce s PC (excel, word, základy programování), základy marketingu, dva cizí jazyky, dějiny umění, základy psychologie, nebo taky (bohužel) archivnictví a spisová služba. Povinné jsou i oborové praxe. Ty jsme kvůli koroně měli jenom dvě ze čtyř.
Kde se dá vlastně knihovnictví studovat? Hned v několika českých městěch. Na střední, vyšší odborné, i vysoké. Soukromé i státní škole.
Pro kulturně založené lidi si troufnu říct, že je tenhle obor správnou volbou. Navázat na něj jde i z knihovnické střední. Na rozdíl od mého druhého pokusu o humanitní studium (obor historie), jsem tady byla moc spokojená. Většinou mě to na škole bavilo. S uplatněním jsem taky (klep-klep) zatím problém neměla.
Na druhou stranu; nevýhodou může být výše platu po ukončení oboru. V kultuře na běžné pozici dostanete 30 čistého těžko (samozřejmě záleží na situaci). Hodně absolventů se tak vykašle na knihovnu, a míří radši do korporátu, kde zúročí práci s informacemi. To už je na zvážení každého.
Já mám za sebou aktuálně práci v knihovně, a momentálně mě živí infocentrum. Další kariérní směřování zvažuju. Studia ale určitě nelituju 🙂 Koneckonců nad touhle školou jsem uvažovala už v dětství.
Náhled: canva.com
Děkuji za nastínění toho, jak to na podobném oboru funguje. Když jsem se hlásila na vysokou školu, knihovnictví a informační studia byl jedním z oborů, o kterých jsem uvažovala, ale nakonec jsem šla jinam a taky byla spokojená. Je fajn, že tě studium bavilo a nyní poznatky z něj můžeš využívat v práci. 🙂
Už když jsme se bavily loni na naší vycházce, říkala jsem si, že tenhle obor by mě na škole hodně bavil. Takový příjemný humanitní všeobecný přehled + databáze a archivnictví. Jen škoda, že je kultura tak podhodnocená, že z ní šikovní lidé utíkají.
Zní to jako zajímavý obor. Zatím jsem o něm neměla představu, hlavně o praktickém využití potom. Ne že bych o tom někdy nějak víc uvažovala, ale když na to přišlo, představila jsem si vždycky jenom knihovnu. 😀 A přitom je jasné, že se ty znalosti hodí i jinde.
Myslím, že preference a přání, které jsme měli jako děti, nám říkají o nás samých daleko víc, než si běžně uvědomujeme. Moc mě těší, že ty tvoje se nemýlily a ukázaly se být správnou volbou 🙂