Jak žijí novodobí záměčtí páni?

Dneska bych vám ráda představila náhodný kniho výběr z knihovny; Aby po nás něco zůstalo. Nemá sice žádný příběh (jedná se o 15 rozhovorů) a pěkně se pronese, ale čtení je to rozhodně zajímavé. A to nejen pro romantické duše.

Nikoho asi nepřekvapí, že Česká republika je se svou historií gigantem v počtu hradů a zámků. Možná však nevíte, že hrad, nebo zámek si můžete pořídit i v dnešní době. Tak, jako to udělalo patnáct novodobých hradozámeckých pánů. Ti koupili často ruinu v havarijním stavu, a vesměs svépomocí ji dávají se svými blízkými do kupy.

Jeden ve své památce bydlí, druhý dojíždí, další ji zpřístupňuje veřejnosti, nebo je zatím pouze ve fázi oprav. Autorky se majitelů vyptaly, co je ke koupi vedlo, jak se jim v pohádkovém prostředí opravuje a žije, jaký mají vztah se sousedy, případně kolik strašidel s nimi bydlí.

Každý rozhovor doplňují líbivé fotky pro celkové doplnění. Za sebe pak doporučuju vygooglit si jednotlivé objekty a zjistit, jak (ne)fungují dnes (od některých rozhovorů uběhly už tři roky).

Pro mě osobně to bylo moc fajn čtení, a obdivuju majitele s jakou energií se vrhli do záchrany památky. Představa vlastnění hradu má ve skutečnosti k romantice občas dost daleko.

Náhled:Canva.com

Související články

3 komentáře

  1. Tohle je skvělý tip na letní čtení! Podobná témata mám ráda a ještě raději pak na dané zámky jezdím na prohlídky. Naposledy jsem takhle byla na Doudlebách, kde žila Eleonora Dujková, od které jsem četla knihu Vzpomínání.

      1. Byla jsem až překvapená, jak je to tam hezké. Zámecká kavárna vytvořila tak domácí prostředí, že si člověk připadal jako na návštěvě u rodiny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.