„Jednu knihu, prosím.“

kniha

Z předchozích článků o knihovně už víte, jak si požádat o Meziknihovní výpůjční službu (MVS), nebo jak jsme fungovali bez veřejnosti. V rubrice jsem taky psala o nejčastějších knihovnických domněnkách. Dneska bych chtěla probrat knihovnu uprostřed pandemie, přesněji ve výdejním okýnku. Níže najdete pár okýnkových faktů 🙂

Fakt číslo 1: Kdo nás v dobách korony zatouží navštívit, musí mít pro návštěvu dobrý důvod. A sice: a) jde dokončit registraci, b) vyzvedává předem (online) objednané knížky, c) knížky vrací, d) řeší pokutu. S „lidmi z ulice,“ teď prakticky nejsme skoro vůbec v kontaktu a když už, tak telefonicky/mailem.

Fakt 2: Nápor čtenářů byl hlavně první dny v okýnku, okolo půlky února. S uzavřením okresů a dalšími korona opatřeními se stalo, že lidí chodí o dost míň. Obecně ale můžu napsat, že hlad po knihách je, a čtenáři jsou (až na výjimky) rádi aspoň za omezené služby.

Fakt 3: Díky korona opatřením se snažíme vyjít registrovaným maximálně vstříc. Jednu dobu se jim třeba vůbec nenačítaly pokuty, nebo se automaticky prodlužovaly výpůjčky.

Fakt 4: Co se momentálně hodně půjčuje? Beletrie (čeští autoři jako je Vondruška, Hartl, Mornštajnová …, detektivky, kuchařky, knížky související se vzděláním a koníčky).

Fakt 5: Kdy otevřeme v normálním režimu? Vůbec nevíme, musíme se řídit rozhodnutím vlády.

Fakt 6: Jak si teď čtenáři vybírají knížky? Online přes svoje čt. konto. My jim výpůjčky chystáme podle jména.

Závěrem chci napsat, že okýnková knihovna mi přijde jako super řešení, když to jinak nejde. Samotnou mě ale zajímá, kdy budeme moct fungovat bez omezení.

Náhled: Photo by Henrique Ferreira on Unsplash

.

Související články

5 komentářů

  1. Knihovní okénko už jsem několikrát využila v univerzitní knihovně – a musím říct, že po pár týdnech, kdy jsem četla na počítači, to byla fakt úleva. Není nad klasický papír, který nesvítí a nerozptyluje 🙂

  2. Těším se, až budou knihovny otevřené! Těším se na ně snad víc než na kavárny. Nedávno jsem si vyzvedávala v knihkupectví ve Frýdě objednanou knížku. Nemají klasické okénko, když někdo přijde, zvednou mříž a pustí ho normálně do obchodu. Nikde žádné pásky a tak. Cítila jsem se jako v ráji, i když jsem nic nemohla, jen přijít k pokladně a zaplati. Jo, bloudění po knihkupectví je moje oblíbená činnosti.

    1. Vidíš, já do knihkupectví už skoro nechodím 🙂 A když už, tak většinou pro knižmí dárky. Já se těším, až bude otevřené snad všechno 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.