Povedená rekonstrukce a krásné výhledy. To je Helfštýn.

Když jedete po dálnici z Ostravy do Brna, u Lipníku nad Bečvou jste si nemohli nevšimnout rozsáhlé zříceniny na kopci. Jedná se o hrad Helfštýn. Místo, kde se každoročně koná mezinárodní setkání kovářů, a kde najdete moc pěkné výhledy do okolí.

Tolikrát jsme ho v autě míjeli, a naposled ho navštívili (myšleno já a přítel), už hodně dávno. Bylo načase ho navštívit znovu, a pokochat se zdařilou rekonstrukcí, která probíhala posledních pár let.

Prošli jsme si hradní palác, dali si výbornou kávu u stánku na III. nádvoří, vylezli na Husitskou věž (77 schodů), a chvilku si taky poslechli odborný výklad o historii hradu. Hrad si můžete buď projít sami, a nebo si počkat na každou celou hodinu, kdy začíná komentovaná prohlídka.

hrad

V ceně vstupného (150 Kč/dospělý), je zahrnuto i několik expozic. Momentálně jsou k vidění archeologické nálezy, sbírka uměleckého kovářství, nebo výstava fotografií. Pochválit musím i čisté záchody na jednom z nádvoří.

expozice

Občerstvit se dá přímo na hradě, my jsme však poobědvali v pivovaru (adresa Novosady 164). Návštěvu můžu jenom doporučit 🙂

Projití hradu nám zabralo asi dvě hodinky. Byla to příjemná „procházka“. Helfštýn určitě navštivte, a při zpáteční cestě se můžete zajet podívat na nedalekou Hranickou propast a Zbrašovské aragonitové jeskyně.

A protip na závěr; 18. 5. 2022, je v rámci Dne Muzeií vstup do hradu po celý den zdarma!

P. S. Fotky má na svědomí můj přítel.

Související články

3 komentáře

  1. To musel být doopravdy parádní výlet 🙂 Tou první fotografií mi to připomíná jeden hrad na Šumavě, na jehož jméno si akorát nevzpomenu 😀

  2. Na Helfštýnu jsem byla jako malá holka a pamatuji si z něj právě jen ty kováře. 🙂 Krásný hrad, působí to, že se o něj opravdu dobře starají. Díky za tip na výlet!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.